Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. (https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19)

Şu anda koronavirüs hastalığını (COVID-19) önleyen bir aşı yoktur. Ancak dünya sağlık örgütünün bildirisine göre (https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public) hem kendinizi korumak hem de virüsün başkalarına bulaşmasını önlemeye yardımcı olmak için: yapılması gerekenler:
• Ellerinizi düzenli olarak 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkamak veya alkol bazlı sıvıyla ovalamak
• Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık mendille ya da dirseğiniz içi ile örtmek
• Kendisini iyi hissetmeyen kişilerle yakın temastan (1 meter) kaçınmak
• Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, evde kalıp kendinizi diğer kişilerden ayrı tutmak

Yapılmaması gerekenler:
• Elleriniz temiz değilken gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmak

Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ise kolonyaların korona virüsün etkisiz hale getirilmesinde kullanılabileceğini belirtti. Kara kolonya kullanımı ile ilgili olarak, “Bu virüsün zarfı var dışında ve bu zarf gerçekten alkolden çok etkileniyor. O nedenle kolonyanın içerisindeki alkol oranı yüzde 70’in üzerindeyse kolonya gerçekten çok etkilidir.” diyerek kamuoyunu bilgilendirmiştir. (https://www.cnnturk.com/turkiye/kolonya-corona-virusu-onler-mi-prof-dr-ates-kara-yanitladi)